תזרים מזומנים של עסק הוא מסמך שחשוב לדעת מה קורה בו. הוא מחזיק את העסק והוא זה שגורם לפיתוח שלו וליציבותו על הקרקע.

כלי זה הוא אמצעי לקבלת החלטות בעסק. מצוקת אשראי זה דבר המסכן את המשך קיום העסק בעיקר בגלל ניהול תזרים מזומנים כושל. אם היינו יודעים על המצוקה, היינו פועלים ומקדימים תרופה למכה, ולכן חשוב שניהול תזרים לעסק יתבצע בקפדנות.

מהו תזרים מזומנים? ניהול ההוצאות והכנסות של העסק. מפרט את המידע על הכספים שיוצאים ונכנסים ועל היתרה בחשבון לצפי של כל יום. יש כל מיני דרכים לנהל קובץ של תזרים מזומנים, יש כאלו שיעדיפו לנהל באקסל ויש כאלו שמעדיפים תוכנה שמיועדת עבור הדבר. בעזרת תוכנה ניתן לעשות הפקת דוחות ולתכנן את העתיד הפיננסי והתקציב של העסק.

כדיי לבצע ניהול תזרים לעסק בדרך המיטבית ביותר רצוי לשכור את שירותיו של יועץ עסקי לעסקים. אפילו הבנקים היום הבינו את חשיבות הדבר וממליצים זאת ללקוחות שבבעלותם עסק. עסק שמומחה בתחום ויכול לצפות את הצפי לגבי כספי החברה, יכול לפנות לבנק במקרה שחסר לו כסף ולבצע בקשת אשראי מבלי לחץ של הדקה ה90. הבנק רואה שיש כאן לקוח שיודע את העבודה וכך נוצרת מערכת יחסים טובה בין השניים הכלולה בהבנה ועזרה.

ישנם סוגים שונים של עסקים וניתן לסגנן אותם ל-2 סוגים: עסק קטן ועסק בינוני-גדול.

ניהול תזרים לעסק קטן – בדרך כלל כמות התנועות הכספיות קטנה ולכן קל יותר לנהל ולעקוב אחריהם, אך עם זאת יש לקחת בחשבון שחשיבות הניהול גבוהה מאוד כי הבנק נוהג להסתכל עסקים שכאלו בעין חדה יותר, שכן יש להם יותר סיכון מעסק גדול. אסור להם לחרוג ממסגרת אשראי ולעסקים קטנים זה קשה לעמוד בחוק החדש של בנק ישראל וזה מחייב אותם להיות מחושבים יתר על המידה.

ניהול תזרים לעסק בינוני-גדול – כמות התנועות הכספיות גדולה מאוד ויש כמה חשבונות וללא ניהול תזרים אחזקת העסק אינה מתאפשרת. ריבוי חשבונות הופך את העניין למורכב יותר ולכן כדאי במקרים של עסק בינוני ומעלה להשכיר את שירותיו של יועץ עסקי.